ALFATECHNIC KUMLAMA KAZANI

Basınçlı kumlama işleminde kullanılan portatif taşınması kolay kumlama kazanları ,  basınçlı bir kap olup iş güvenliği açısından fazlası ile itina gösterilmelidir. Bu sebeple imalatı fazladan dikkat ve özen gerektirir. Kumlama yapılacak olan yüzeye püskürtülecek kum, grit ,bazalt gibi sarf malzemeler  bu hazneye yerleştirilirler. Basınçlı hava kazanın içine dolarak kazanın kum yükleme deliğini kapatan kumlama kazan mantarını yukarıya doğru hareket ettirir. Kumlama kazan mantarı  kapandıktan sonra kendine çıkış yolu arayan basınçlı hava kazanın alt kısmında bulunan vana çıkışına yönelir. Buradaki vananın asıl görevi uygun hava ve kum karışımını sağlamaktır. Kumlama kazanının basıncına dayanıklı olması şarttır. Aksi halde patlama meydana gelebilir. Sürekli basınç yüklenmesi ve boşaltılmasına maruz kalan kazanda yorulma etkisi meydana gelmektedir. Basınca dayanıklı imal edilen kumlama kazanlarının sac kalınlığı ve  iç hacimlerinin büyük olması kumlama işleminin sürekliliği açısından büyük avantajdır. Küçük hacimli kumlama kazanlarında işlem süresince daha kısa sürede boşaldığı için  durdurmak ve kazana tekrar kum doldurmak gerekmektedir. Basınçlı hava itişli kumlama sisteminde kumun sisteme dahil edilebilmesi için mutlaka sistemin durdurulması gerekmektedir. Bu nedenle mümkün olan en uzun periyotla sistemin durdurulması için kum haznesinin mümkün olduğu kadar büyük tutulması gerekmektedir. Basınçlı kumlama işleminde yüzeyde istenilen etkiyi yaratmak için yüzeye ortalama 6 ila 8 bar basıncında , dakikada ortalama 3-4 m3 hava ve aşındırıcı püskürtülmektedir. Bu işlem esnasında püskürtülen havaya aşındırıcı veya granül karıştırılmasını ise kumlama kazanı sağlamaktadır. Kumlama kazanının kum haznesine konulan aşındırıcı veya granül , kumlama kazanının  altında bulunan vanaya akar. Bu vanaya ayrı ayrı giren granül ve basınçlı hava karışmış olarak kumlama hortumuna girer. Kumlama hortumundan hızlı bir şekilde ilerleyen bu karışım ortalama 8 ila 9,5mm iç çapı olan kumlama nozuluna gelince sıkışır ve nozuldan dışarıya şiddetli bir şekilde granülü atar. Bu karışım yüzeye ulaştığında çarptığı noktada çok hızlı ve etkili bir temizlik yapmış olur.

Kumlanmış yüzeyin yönünü belirleyen personel ise basınçlı kumlama kazanını sarf malzeme ile doldurur. Sarf malzemelerini şekil itibariyle küresel ve köşeli olarak ikiye ayırmak mümkündür. Köşeli taneciklerin oluşturduğu sarf malzemelerine grit adı verilmektedir. (Örnegin çelik grit, cam griti, bazalt, alüminyum oksitler vb.) Bu malzemeler daha çok kaplama işlemleri öncesinde yüzeyin pürüzlendirilmesi amacıyla uygulanır. Bu şekilde yapılan kumlama kaplayıcı  boya uygulamasının daha verimli olmasını sağlamaktadır. Köşeli malzemeler kullanılırken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta çok iyi bilinmelidir. Öncelikle bu tip yıpratıcı malzemeler aynı bölgeye uzun süre uygulandıkları taktirde malzemenin toleranslarında değişikliğe neden olurlar. Bunun nedeni, yüzeye çarpan taneciklerin köşeli yapısından dolayı kesme etkisi yapmalarıdır. Yüzeyden çok küçük parçalar kopararak pürüzlendirme yaptığından dolayı bu işlem sırasında aynı bölge üzerinde gereğinden fazla uygulama yapılmasindan kaçınılmalıdır. Diğer bir önemli konu ise seçilen sarf malzemesinin boyutlarıdır. Daha sonradan uygulanacak olan boya uygulamaları genelde çok pahalı kaplama elemanları olduğundan, yüzeyin gereğinden fazla derinlikte pürüzlendirilmesi kaplayıcı elemanın tüketimini arttırmaktadır. Bu da işletme  maliyetlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Küresel malzemelerle kumlanan yüzey ise, köşeli malzemelerle kumlanan yüzeyden oldukça farklıdır. Küresel sarf malzemeleri daha çok sonlandırma amacıyla kullanılmaktadır ve kumlama işleminden sonra ürün baska bir işleme sokulmadan satışa sunulmaktadır. Küresel malzemelerle yapılan kumlamanın amacı ise, üretim sırasında ürün yüzeyinde olusan izleri ve lekeleri ortadan kaldırmak ve ürün yüzeyine homojen bir görünüm vermektir. Daha sonradan bir boyama veya kaplama islemi uygulanmayacaksa, yüzeylerin parlak olabilmesi ve kir tutmaması için mutlaka kumlama isleminin küresel şekilli sarf malzemeleri ile yapılması gerekmektedir. Sarf malzemesinin taneciklerinin şekilleri eğer köşeli olursa yüzeye çarptıklarında derin yarıklar oluşturacaktır. Bu derin yarıklar ışığın yoğun miktarda kırılmasına ve doğal olarak yüzeyin mat görünmesine neden olacaktır. Ayrıca oluşan bu derin yarıklara çeşitli kirlilikler yerleşecek ve kimyasal malzeme kullanmaksızın temizlenmesi mümkün olmayacaktır. Basınçlı hava emişli ve itişli kumlama sistemi, düşük yoğunluklu sarf malzemelerin ivmelendirilebilmesi için daha uygundur. Bunun nedeni ise düşük boyutlu ve yoğunluklu partiküllerin hava yardımıyla daha kolay taşınmasıdır. Sarf malzemesinin taneciklerinin ağırlığının artmasıyla birlikte, bunları taşıyacak ve ivmelendirecek havanında daha yüksek debiye sahip olması gerekmektedir. Alfatechnic Kumlama kazanlarımız, ihtiyaca ve kullanım yerlerine göre piyasada 25lt kapasiteden 7.000lt kapasiteye kadar üretmektedir. Alfatechnic kumlama kazanlarımızdaki tüm bu ölçüler manuel (mandalsız/tetiksiz) veya otomatik (mandallı/tetikli) olarak imal edilebilirler.

CONTRACOR DBS SERİSİ KUMLAMA KAZANLARI/CONTRACOR DBS SERIES SANDBLASTING POTS
Karşılaştırma Tablosu/Matching Table
Özellikler DBS-100 DBS-200 Specifications
Kapasite 100Lt 3-4m² Capacity
Maks. Çalışma Basıncı 10 Bar 7 Bar Max. Work Pressure
Yükseklik 1226mm 25Lt Height
Çap 508mm Dahili/Internal Diameter
Ağırlık 105kg 118 Kg Weight
Çalışma Sıcaklığı ­10ºC/50ºC ­10ºC/50ºC Working Temperature

1-Alfatechnic Manuel Kumlama Kazanı:

Alfatechnic 200 LT  Manuel  Kumlama kazanlarımız bilindiği üzere iki personel ile çalıştırılması uygun olan bir sistemdir. Bir personel uygulama yaparken diğer personel kumlama kazanının güvenliği için başında beklemeli ve kumlama kazanını açma kapama işlemini yapmalıdır. Kumlama işlerinin az olduğu yerlerde genelde tercih edilen bir kazandır.

Alfatechnic Kumlama Kazanlarımızın alt sistemi resimde de görüldüğü üzere küresel vanalıdır. Aşınma süresi diğer vanalara göre daha kısadır. Alfatecnic kumlama kazanlarımıza istenildiği takdirde özel Contracor SGV çelik grit vanası  da takılabilir. Bu vana kullanıldığı takdirde aşınma süresi çok daha uzun sürmektedir. Sadece vana içerisindeki contayı değiştirmeniz yeterli olacaktır.

2-Alfatechnic Otomatik Kumlama Kazanı:

Alfatechnic 200 LT  Otomatik Kumlama kazanlarımızda vurgulanması gereken en önemli bilgi personel tasarrufu olmasıdır.  Şöyle ki manuel kumlama kazanlarımızın iki (2) personel ile çalıştırılması uygunken otomatik kumlama kazanlarımızda iki ( 2)  personel yerine 1 personel ile işler daha güvenli,verimli ve hızlı şekilde ilerlemektedir. Otomatik kumlama kazanlarımızda kullanılan mandal ile personel hem uygulama yapabilir hem de açma kapama işlemini daha kısa sürede ve gürültüsüz yapabilmektedir.  Personelin herhangi bir düşme veya sarsılma sonucu elden çıkan hortumun otomatikmen makinanın kendisini stop etmesini doğurmaktadır. Bu durum korkulan iş kazasını ortadan kaldırmaktadır.

Ayrıca Alfatechnic makina olarak bizlerin otomatik kumlama kazanlarımızda kullandığımız  alt vana takımı komple  aşındırıcılığı yüksek olan gritler için dizayn edilmiş özel contracor SGV çelik grit vanası kullanılmaktadır. Diğer vanalar gibi kısa sürede aşınmamaktadır. Çelik grit vanasında Sadece zamanla içerisindeki contayı değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Alfatechnic Otomatik kumlama kazanlarımızın en çok işletme  sahibine avantajı bulunmaktadır. Manuel ile Otomatik kumlama kazanı arasındaki mebla  personelin sadece bir aylık giderine eşdeğerdir. Günümüzde en çok tercih edilen kumlama kazanı otomatik kazanlardır.

SEL MARKA 11/4″ KUMLAMA HORTUMU

Basınçlı kumlama makinesinden gelen kum – hava karışımının kumlanacak malzemeye taşınmasında kumlama hortumu kullanılması gerekmektedir. Fakat kum/hava karışımının taşınması esnasında kumlama hortumu nun iç yüzeyi aşınır. Bu nedenle kumlama işlemi için herhangi bir hortum kullanmamak gerekir. Kumlama işleminde kullanılmak üzere  distirubutörü olduğumuz SEL marka kumlama hortumu yüksek dayanma gücüne sahip ve et kalınlığı fazla olan özel kumlama hortumlarıdır. Kumlama işlemi esnasında ihtiyaca göre ebatlandırılmış kumlama hortumları tercih edilmelidir. Kumlama hortumları bağ halinde  standartı toplam 20 ila  40 metre olarak satışa sunulmaktadır. Özel sipariş ile istenilen  metrajda üretmekteyiz. Standart  olarak  kullanılan kumlama hortumu ölçüsü 11/4″ (32*48)  ve  1″ inch (25*39 mm) kullanılmaktadır. Fakat şunu da belirtmeliyiz ki, kumlama hortumu seçiminde daha büyük delik çapına sahip kumlama hortumuyla kumlama yapılması avantaj sağlamaz, aksine zararı vardır. 1″ ve 11/4″ den büyük delik çapına sahip hortumlar, daha çok kumlama yapılmasına imkan verecek gibi görünse de uygulama esnasında sonuç böyle olmayacaktır. Kumlama hızını ve miktarını belirleyen hortumun delik çapı değil kumlama nozulunun delik  çapıdır.  Kumlama hortum çapını artırmak operatöre fazladan yük getirmekten başka bir şeye yaramaz. Bu sebepten ötürü 1″ ve 11/4″ ölçülerindeki  kumlama hortumları en ideal ve kullanılması tercih edilen verimli kumlama hortumlarıdır. Hortum detaylarını aşağıdaki tabloda da görebilirsiniz.

kumlama makinası fiyatID

seyyar kumlama makinası fiyatlarıOD

kumlama kumuWP

tozsuz kumlamaBP

cam kumlama makinasıBR/r

sulu kumlama makinasıW

kumlama işlemi nasıl yapılır?L

inch

mm

mm

bar

psi

bar

psi

mm

g/m

m

1/2”

12.7

25

12

174

36

522

125

414

40-46-61

1/2”

12.7

27

12

174

36

522

125

495

40-46-61

5/8”

16

28

12

174

36

522

150

476

40-46-61

5/8”

16

30

12

174

36

522

150

578

40-46-61

3/4”

19

30

12

174

36

522

190

486

40-46-61

3/4”

19

31

12

174

36

522

190

530

40-46-61

3/4”

19

33

12

174

36

522

190

653

40-46-61

1”

25.4

39

12

174

36

522

250

813

40-46-61

11/4”

32

48

12

174

36

522

320

1160

40-46-61

11/2”

38

54

12

174

36

522

380

1337

40-46-61

11/2”

38

56

12

174

36

522

380

1531

40-46-61

13/4”

44.5

60

12

174

36

522

445

1468

40-46-61

13/4”

44.5

63

12

174

36

522

445

1820

40-46-61

2”

50.8

69

12

174

36

522

500

2030

40-46-61

2”

50.8

73

12

174

36

522

500

2484

40-46-61

21/2”

63.5

82

12

174

36

522

630

2626

40-46-61

3”

76.2

96

12

174

36

522

760

3090

40-46-61

4”

101.6

122

12

174

36

522

1000

4220

40-46-61

SEL MARKA 11/4” KOMPRESÖR HORTUMU

Kumlama Kazanı  için basınçlı hat kullanımlarında kullanılır. Kompesör ile  kumlama kazanı arasındaki havayı sağlayan hava hortumudur. İstenilen
ölçülerde hava hortumu kullanılmaktadır.

çelik kumlamaID

demir kumlamaOD

boru kumlamaWP

raspaBP

kumlama silosuW

kumlama kumu çeşitleriL

inch

mm

mm

bar

psi

bar

psi

g/m

m

1/2”

12.7

22

10

145

40

580

400

40-46-61

5/8”

16

25

10

145

40

580

444

40-46-61

3/4”

19

29

10

145

40

580

564

40-46-61

1”

25.4

36

10

145

40

580

661

40-46-61

11/4”

32

44

10

145

40

580

1051

40-46-61

11/2”

38

51

10

145

40

580

1341

40-46-61

13/4”

44.5

57

10

145

40

580

1426

40-46-61

2”

50.8

63

10

145

40

580

1619

40-46-61

21/2”

63.5

78

10

145

40

580

2368

40-46-61

3”

76.2

92

10

145

40

580

3074

40-46-61

4”

101.6

117

10

145

40

580

3828

40-46-61

KUMLAMA NOZULU

Kumlama / raspa uygulamalarında  en önemli rol oynayan diğer bir eleman ise kum püskürtme nozullarıdır. Kumlama hortumunun yani kumun uç çıkış yerinde bulunan ve yoğun sürtünmeye maruz kalan bu ekipmanın mutlaka aşınmaya dayanıklı bir materyalden üretilmiş olması gerekmektedir. Kumlama/raspa nozullarının çaplarındaki değişim içerisinden geçen havanın debisini belirler. Çapta meydana gelen bir kat aşınma hava tüketimini tam dört kat arttırmaktadır. Bu artış maliyetleri olumsuz yönde etkiler. Ayrıca bu artış kumlama işlemi sırasında kısa zamanda meydana geldiği taktirde kumlanan yüzeyin dengesiz ve verimsiz kumlanmasına neden olur, bu da dalgalı bir ürün yüzeyi anlamına gelmektedir. Hava ve kum sarfiyatını belirleyen en önemli ekipman kum püskürtme nozullarıdır. Kumla hava sıkıştırılarak belirli büyüklükteki deliklerden geçmeye zorlanırlar. Bu sıkışmadan dolayı hava ile taşınan kum yan materyale sürtünerek aşınmaya neden olur. Aşınma nozul çapının en küçük değerlere düştüğü yerde maksimumdur. Sürtünmeden doğan aşınma ile zamanla nozul çapları genişlemektedir. Nozul çaplarında oluşan bu genişleme, hava sarfiyatını hızlı bir şekilde arttırır ve bir süre sonra nozuldan çıkan havanın basıncı düşmeye başlar. Yapılan kumlama işleminde verim alınabilmesi için özellikle püskürtülen havanın basıncının belirli basınç aralığında sabit tutulması gerekmektedir. Aksi taktirde yüzeye püskürtülen sarf malzemesinin etkisi değişken olacak ve elde edilen yüzeyde dalgalanmalar meydana gelecektir.

Yukarıda açıklanan nedenlerden dolayı kumlama işleminde kullanılacak nozulların aşınmaya son derece dayanıklı malzemelerde yapılması gerekmektedir.(Boron carpit, tungsten carpid gibi)  Bu malzemeler genellikle sinterlenmiş metal karbürlerdir. Aşınmaya en dayanıklı malzemelerin başında (bor karbür) malzemesi gelmektedir. Bu malzemeden yapılmış nozulların aşınma ömürleri diğer nozullara göre çok daha yüksektir. Örneğin sert çelik grit, cam kürecik sarf malzemesi kullanılarak yapılan kumlamalarda Bor karbür nozulların 1500 saatten daha fazla çalışma ömürleri olduğunu belirtmeliyiz. Kumlama ve Raspa işlemi ile ilgili öğrenmek istediğiniz ve aradığınız herseyi Alfatech Makina’da bulabilirsiniz!

1/2″ 11/4″ NOZUL TUTACAĞI

Genellikle kumlama kazan bağlantısında  kullanılmaktadır. Kumlama hortumu ile kumlama nozulunu birbirine bağlayan aparattır.  Plastik ve metal olmak üzere üretilmektedir. Kumalama hortumuna vidalanarak güvenliği sağlanılmaktadır.    Kumlama hortumunun bir ucu kurtağzı yardımı ile kazana bağlanır. Diğer ucu nozul tutacağına  (nozul adaptörüne) bağlanılmaktadır. Nozul adaptörünün diğer ucu da  kumlama nozuluna bağlıdır. Nozul gritin en son temas ettiği aparattır. Standart ölçüleri 1/2″- 11/4″ olarak kullanılmaktadır.

KUMLAMA KURTAĞZI ERKEK 1 1/4″

Döküm malzemeden imal edilmiştir. Kumlama kazanının alt vanasına takılması için  kumlama hortumuna vidalanarak  bağlantı kurulmasını sağlar. Kumalam kazanı ölçülerine  ve kapasitelerine göre kurtağzıda değişmektedir.

11/4″ A/B TİPİ KAMLOK

Bağlantı kamloklarının kullanıldığı yerler kumlama kazanın hava giriş bağlantı yerleridir. Kompresörden gelen havanın istenilen yerlere bağlanması için kullanılan malzemelerdir. A/F Tipi olmak üzere kullanım alanlarıda değişmektedir.

MASKE OKSİJEN HORTUMU

Operotörün kumlama yaparken  kumlama maske içinde  daha rahat hava almasını sağlayan hortum çeşitidir. Standart olarak 8mm ve 10mm kullanılmaktadır.

KELEPÇE 1 1/4″ (44)

Kumlama kazanlarında ve daha birçok bağlantıı ekipmanlarında malzemenin basınçtan fırlatmaması için  kullanılan kelepçelerdir. Hava bağlantılarında, kumlama hortumlarında, kompresör hortumlarında kullanılan parçadır. İş kazasını önlemek için tercih edilmektedir.

CONTRACOR PNOMATİK MANDAL DEADMAN HANDLE

Kum kesici  olarak bilinen mekanızmalı malzemedir.

Dünyada ve Türkiyede kullanım yeri genellikle Kumlama kazanlarında kullanılan Remote Control(RC) valf’ i yönlendiren ve komut vermesini sağlayan kumlama mandalıdır. Kumlama kazanının otomatik kontrolünü sağlar. Çalışma şekli kompresörden gelen hava ile  pinomatik hortum dediğimiz hortum bağlantısı ile çalışmaktadır. Tetiğe basıldı takdirde devreye girmesini  sağlamaktadır. Otomatik kumlama kazanlarında en verimli özelliği ise kumu kesmesi sonucu operatörün sakatlanmasını engellemektedir. Tamamen iş güvenliği içermektedir.

SEL PNÖMATİK HORTUM 6-8mm veya CONTRACOR TWINLINE HORTUM

Kumlama kazanının otomatik kontrolü için mandal ile kumlama kazanını birbirine bağlayan ikiz hortumdur.

RPB -ASTRO KUMLAMA MASKESİ –ABD MENŞEİŞİ

2000 SAAT CELIK GRIT GARANTILI CE BELGELİ 

RPB® ASTRO ™, dünya çapında Avustralya, Avrupa ve ABD de dâhil olmak üzere CE BELGELİ  güvenlik standartlarına uygun , bir numaralı ekonomik kumlama maskemizdir. RPB® bu hafif, sağlam kask tasarımı kumlama sektöründe yılların deneyimine sahiptir. RPB® rekabetçi bir dünyada pazar lideri konumundadır. ASTRO ™ yorgunluk ve kesintiyi azaltmak, verimliliği artırmak ve parçaların değişim ihtiyacını en aza indirgemek gibi özellikleri içerir. Operatörün daha verimli çalışmasını sağlayan, yüksek performans sağlamaktadır. Astro Kumlama maskesinin en önemli özelliği ise 2000 saat çelik grite dayanıklılığı olmak ile birlikte ses geçirmeme özelliğine sahip  bir kumlama maskesidir. Solunum bağlantılarının filtreli olmasından dolayı operatörün temiz bir hava almasını sağlamaktadır.

  KUMLAMA-RASPA TULUMU GÜDERİ TAM BOY

Kumlama işlerinde operatörler, kendileri tarafından püskürtülen kumlama sarf malzemeleri ve bunun sebep olduğu toz nedeniyle oldukça güç şartlar altında çalışırlar. Operatörlerin hareket kabiliyetinin artırılması ve korunmaları amacıyla özel olarak dizayn ve imal edilen kumlama tulumları kullanmaları gerekmektedir.Kullanılacak ürün CE ve EN ISO 14877 (granül aşındırıcılar kullanılarak kumlama işlemleri için koruyucu giyim) standartına uygun olarak üretilmeli ve test edilmelidir.

RPB HAVA SOLUNUM SOLUNUM SEHPASI

Kompresörden gelen  kirli havanın yağını ve suyunu süzmektedir.   Hava Sehpasının İçerisin de karbon filtre bulunmaktadır. ( HAVA SEHPASI FİLTRESİ ORJİNAL RPB FİLTREDİR) Kullanıcıya temiz hava vermektedir. Oksijen ve hava hortumu bağlantısı ile çalışmaktadır. Raspa ve boya uygulamalarında operatörlerin ihtiyacı olan havayı karbon filtre aracılı ile sağlar. Kumlama başlığına temiz hava tedarik etmek için tasarlanmıştır. BAF filtresi yoğuşmuş yağı %98 e kadar  giderir ve 0,5 mikrondan daha az parçaları kaldırır. Hava sehpası basınç regulatoru basınç göstergesi ve güvenlik valfi ve tahliye valfiyle donatılmıştır. Bu hava sehpası iki ya da daha fazla operator ile çalışmak için güçlendirilebilir. Filtrenin ömrü kullanılan operatör  sayısına göre ve yaptığı işe göre değişmektedir. Ortalama karbon filtre ömrü 3/6  ay olarak belirtilmektedir.

ALFATECHNIC VAKUMLU KUMLAMA

Vakumlu kumlama yaparken grit geri dönüşü kendi bünyesinde çeviren bir makinedir. Kumlamayı tozsuz bir ortamda yapma imkanı sağlar. Ürünlerimiz ithaldir. Genel olarak boru hatları kaynak bölgeleri, lokal bölgeler ve küçük yüzeyler için ideal bir makinadır.  Çalışma prensibi vakumlama ve geri dönüşümlü olduğu için toz oluşmaz. Yüksek performanslı ve ekonomiktir. Vakumlu kumlama aparatları mini, midi ve max boylarda üretilmektedir.

Yenilikler:

– Taşınabilir tozsuz basınçlı kumlama sistemi

– Çalışma basıncı 1 bardan 8 bara kadar ayarlanabilir

– Basınç göstergesi, kumlama prosesinde önce ve eş zamanlı çalışır

– Emiş kafası dahil Ergonomik alüminyum emiş başlığı

– Entegre bor karbür nozulu

– Farklı Fırça aparatları bulunmaktadır.

– Kumlama kalıbı ortalama 15-20mm

– Kumlama işlemini başlatmak durdurmak için pnömatik ayak valfi

KARŞILASTIRMA TABLOSU/MATCHING TABLE

Özellikler A7-100 Mini A7-100 Midi A7-300 Maxi Specifications
Kapasite 1-2m2 3-4m2 4-6m2 Capacity
Maks. Basınç 7 Bar 7Bar 7Bar Max. Pressure
Hazne Kapasitesi 1Lt 25Lt 40Lt Rezervoir Capacity
Vakum Ünitesi Dahili/Internal Dahili/Internal Dahili/Internal Vacuum Unit
Ağırlık 5Kg 118Kg 300Kg Weight

Power Gun Kumlama Tabancası

Kumlama tabanbancası kompresörden gelen hava ile çalışmaktadır. 25mm hava giriş bağlantısına sahiptir. Kumlama tabancası hafif taşınabilir kolay kullanım, tüm konteyner vasıtalara uygun, kolay kullanım esasları konteynerın içine daldırılarak ve tetiği çekerek kolayca kullanılabilir. Kumlama tabancasını uygulama yaparken çalışma alanının 50 feet içinde olan herkes koruyucu gözlük takması gerekmektedir. Operatörün güvenlik ekipmanlarını tam teşkilatlı olarak tamamlaması gerekmektedir. Uygulama esnasında operatör tehlikeleri kontrol etmelidir. Kopmakt ölçüleri ile konvensiyonel basınçlı ortamlarda da kullanılabilir.  Kum emiş piston hortumunun deforme olup olmadığı kontrol edilmelidir. Emiş mızrağı 5 mm emiş hortumu ve hortum kelepçesi ile mevcuttur. Kumlama tabancasının nozul çapı 12,5mm sahiptir.

Parametre Değer/Value Parameter
Hava hortumu iç çap 1″(25mm) Air hose I.D
Emiş hortumu iç çap 1”(25mm) Suction hose I.D
Kumlama nozulu iç çap 1/2” (12,5mm) Sandblasting nozzle I.D
Hava jeti iç çap 1/4”(6,4mm) Air jet I.D
Maks. Çalışma basıncı 10Bar Max. Working pressure
Ağırlık 8Kg Weight

Kumlama Kabinleri

Kabinler uzun ömürlü devamlılık sağlayacak çelik konstrüksiyon ile kaynak yapılmış ve hazne emiş kumlama sistemine monte edilmiştir. Ayrıca bağlantısız kartuş toz toplama mevcuttur. Aşındırıcı kumlama prosesleri temizleme çapak alma çapak temizleme, dövme (çekiçleme) ve dekorasyonlarını da barındırır. Orta düzeyli endüstriyel kullanım için uzun ömürlü ışık monte edilmiştir. Bkz. Eco Serisi, Cab Serisi(Enjeksiyonlu kabin)

ECO-S SERİSİ KUMLAMA KABİNLERİ KARŞILAŞTIRMA TABLOSU/ECO-S SERIES SANDBLASTING CABINETS MATCHING TABLE
Özellikler ECO-80S ECO-100S ECO-120S ECO-140S Specifications
İç ölçüler* 750x520x660 950x720x760 1150x920x860 1350x1120x960 Interior dimensions*
Genel boyutlar* 950x680x1660 1150x880x1760 1350x1080x1860 1550x1280x1960 Overall dimensions*
Toz toplma boyutları* 600x600x1550 600x600x1550 600x600x1550 600x600x1550 Dust colector overall dimensions*
Toz toplama tipi DC-370 DC-370 DC-370 DC-370 Dust colector type
Filtre yüzeyi m2 8 8 8 8 Filter area m2
Filtre kartuş pulse temizleme(jet) No No No No Filter cartridge pulse jet cleaned
Elektrik bağlantıları 0,5W,380V 0,5W,380V 0,5W,380V 0,5W,380V Electrical connection kW
*Ölçüler Derinlik x Genişlik x Yükseklik olarak verilmiştir. / Dimensions are given as Dept x Width x Height.

Kumlama Kabin Ekipmanları

Sipariş Kodu

Açıklama
15305 Jet 2.4mm kumlama tabancası GX/GA
15306 Jet 3.2 mm kumlama tabancası GX/GA
15307 Jet 4.0mm kumlama tabancası GX/GA
15308 Jet 5.0 mm kumlama tabancası GX/GA

GX/GA kumlama tabancası için jet

Basınçlı hava gereksinimi kumlama emiş tabancasındaki yüklü havaya bağlıdır. Proses için uygun olan nozul ve jet ölçüsü seçilmelidir ve kullanılan kumlama materyali içinde geçerlidir.

Order Code

Model

Description

15301 GA Nozulsuz Kumlama Tabancası

GA Kumlama emiş otomatik tabanca

GX Kumlama tabancası  hızlı hava karışımlarını yönlendirir, ve korozyonu yok eder. Ayrıca ısı sonrası tortu ve benzer etkenleri azaltır. Yüksek performas sağlar, ağır ve zor kumlama materyallerini kullanılmasında performans kaybı olmaz.  Tabanca  nozul değişimini kolaylaştırmıştır. Kumlama tabancasının nozulu Tungsten ve boron carpid olarak kullanılmaktadır.

Order Code Model Açıklama
15300 GX Nozulsuz Kumlama Tabancası

GA Kumlama emiş manuel tabanca

Gx tabanca  hızlı hava karışımlarını yönlendirir, ve korozyonu yok eder. Ayrıca ısı sonrası tortu ve benzer etkenleri azaltır. Kolay kavrama, tabanca gövdesinin aşınmasını azaltırken  kumlama nozulunun maksimum verimlilikle çalışmasına yardım eder. ECO/CAB serilerinde kullanılır.

Sipariş Kodu Model Açıklama
15504 GAB-6 Bor karbür nozul(GA kumlama tabancası 6mm için)
15507 GAB-8 Bor karbür nozul(GA kumlama tabancası 8mm için)
15513 GAB-10 Bor karbür nozul(GA kumlama tabancası 10mm için)

Kumlama tabancası için Nozul tip  GAB

Basınçlı hava gereksinimi kumlama emiş tabancasındaki yüklü havaya bağlıdır. Proses için uygun olan nozul ve jet ölçüsü seçilmelidir ve kullanılan kumlama materyali içinde geçerlidir. Yüksek performanslı bor karbürden yapılmıştır.

Kumlama kabin eldivenleri

Tam uzunlukta dikişsiz rgs tip eldivenler pamuk astarla doğal kauçuktan üretilir. Statik şokları giderir,  ayrıca esnek ve rahattır. Rgs tip eldivenler geniş yüzeylere uyum sağlayan 200mm eldiven boşluğuna  sahip noktalarla kullanılır.

Sipariş kodu Model Açıklama
15606 RGS-600 Kauçuk kabin eldiveni 600mm uzunluk, giriş ölçüsü 200mm dikişsiz, pürüzsüz, pamuk astar, çift(sağ-sol)
15605 RGS-800 Kauçuk kabin eldiveni 600mm uzunluk, giriş ölçüsü 200mm dikişsiz, pürüzsüz, pamuk astar, çift(sağ-sol)
15611 RGA-600 Kauçuk kabin eldiveni 600mm uzunluk, giriş ölçüsü 200mm dikişsiz, pürüzsüz, pamuk astar, çok yönlü, çift(sağ-sol)
15610 RGA-800 Kauçuk kabin eldiveni 600mm uzunluk, giriş ölçüsü 200mm dikişsiz, pürüzsüz, pamuk astar, çok yönlü, çift(sağ-sol)

Boru İçi Kumlama

Basınçlı kumlama kazanına bağlı olarak  hava ile çalışmaktadır. Standart kumlama makinesi için aksesuar olarak kullanılan pnömatik bir araçtır. Aparatın düzgün çalışabilmesi için 1,5 m3/dak ve 8 bar ihtiyacı vardır.  PBT-1 Boru temizleme kumlama  aparatı olarak bilinmektedir.  Aparatın Çapı 3” (75 mm)’den 12“ (300 mm)’ye kadar olan yüksek basınç boruların iç yüzeyini temizlemek  için ideal bir bakım aracıdır.  Operatörün ulaşamayacağı yerler için çok ideal bir temizlik aparatıdır. PBT-1 tungsten karbür sapmalı kısa venturi içinde tungsten karbür başlığından oluşur. Genellikle boru firmalarının ve boru uygulamacılarının tercih ettiği bir aparattır. Kumlanacak borunun iç kısmı eşit olarak 360° kumlanmaktadır.

Tungsten karbür maddeleri düşük aşınma ve uzun yıllar süren hizmet garantisi verir. Merkezleme teker olmadan kullanıldığında, PBT-1 3” (75 mm)’lik boruları temizleyebilir. Merkezleme teker  ile birlikte, PBT-1 3“ ile 5” boru  aralığında kullanılabilir. PBT-1 Merkezleme taşıma ile 5“ ile 12” çapı arasındaki hepsi için ayarlanabilir.

Sipariş kodu Model Açıklama
12600 PBT-1 Boru içi kumlama aparatı 3”(75mm)-12”(300mm)with 12,5mm nozul ve bor karbür(B4C)sapma ucu. Tüm paket;merkezleme bileziği, merkezleme taşıyıcısı, anahtar seti içerir.
12700 PBT-2 Boru içi kumlama aparatı 12”(300mm)-36”(900mm), Set; iki ayak seti (kısa ayak seti 12”-20” ve uzun ayak seti 24”-36”),2xPBN-6.5 nozul anahtar seti.

Basınçlı kumlama kazanına bağlı olarak  hava ile çalışmaktadır. Standart kumlama makinesi için aksesuar olarak kullanılan pnömatik bir araçtır. Aparatın düzgün çalışabilmesi için 1,5 m3/dak ve 8 bar ihtiyacı vardır.  PBT-2  Çeşitli paslı, kirlenmiş boruların temizliği için kullanılmaktadır. Aparatın Çapı 12” (300 mm)’den 36“ (900 mm)’ye kadar olan yüksek basınç boruların iç yüzeyini temizlemek  için ideal bir bakım aracıdır. PBT-1 aparata göre Çift nozul bulunmaktadır. Operatörün ulaşamayacağı yerler için çok ideal bir temizlik aparatıdır. PBT-2 tungsten   ve boron carpid  gibi kısa nozul başlığından oluşmaktadır. Genellikle boru firmalarının ve boru uygulamacılarının tercih ettiği bir aparattır. Kumlanacak borunun iç kısmı eşit olarak 360° kumlanmaktadır. PBT-1 aparata göre kullanılan nozul açıları farklı ölçülerde kullanılabilir.(5mm-9,5mm aralığında nozul kullanılmaktadır).  Aparatın uygulama yapmadan önce rutin olarak gerekli bakım yağlama işleri yapılmalıdır. Uygulama öncesi ve sonrası gerekli bakımı ve temizliğine özen gösterilmelidir. Kullanımı kolay ve portatiftir bir üründür.

Tungsten karbür maddeleri düşük aşınma ve uzun yıllar süren hizmet garantisi verir. Kumlama aparatı tekerlikli olarak kullanılmaktadır. Kumlama aparatının kullanımı ve verimliliğini üst seviyeye  çıkarmak için kumlanacak olan borunun iç yüzeyini  eşit miktarda kumlama yapabilemek için mekanızmalı aparat kullanılmaktadır. Bağlantı aparatının önemi ise operatörün daha  düzgün  çalışmasını sağlamaktadır.

Sipariş kodu Model Açıklama
12701 PBN-5.0 Çap.5.0mm,PBT-2 için B4C kumlama nozulu
12702 PBN-6.5 Çap.6.5mm,PBT-2 için B4C kumlama nozulu
12703 PBN-8.0 Çap.8.0mm,PBT-2 için B4C kumlama nozulu
12704 PBN-9.5 Çap.9.5mm,PBT-2 için B4C kumlama nozulu